24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Liczenie Kaszubów

W tegorocznych planach naszego oddziału Zrzezenia Kaszubsko-Pomorskiego jest zorganizowanie kilku spotkań z ludźmi dla kaszubszczyzny ważnymi. Pierwszym z nich był dr Jan Mordawski, kierownik Pracowni Dydaktyki Geografii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, autor prawie wszystkich znanych naszym uczniom podręczników geografii oraz wielu innych prac badawczych.

Ostatnie lata swej naukowej działalności poświęcił na liczenie Kaszubów. O tej swojej pracy, o jej wynikach opowiadał na spotkaniu, które odbyło się 20 stycznia w sali posiedzeń urzędu gminy. Słuchaczy było wielu, ponieważ zmobilizowano sporą grupę gimnazjalistów, którzy z ciekawością wysłuchali dość długiego wystąpienia.
Najpierw opowiedział nam, że nie tylko liczył Kaszubów, ale jako geograf rozpoczął od ustalenia obszaru geograficznego zasięgu, na którym znajdują się ludzie, uważający się za Kaszubów. Te ustalenia są zawarte w pracy pt. Historia, geografia, język i pisownia Kaszubów, której tylko współautorem jest dr Mordawski. Mapa Kaszub na przestrzeni historii Polski wyglądała różnie w rożnych okresach. Tysiąc lat temu Kaszubów było zaledwie 70 tysięcy, ale zajmowali obszar, bardzo z grubsza rzecz biorąc, między Odrą a Wisłą, w szerokim pasie nadmorskim. Do czasów współczesnych obszar ten się kurczył z różnych powodów, a dzisiaj Kaszubi zajmują, w mniejszym lub większym zagęszczeniu, znaczną część województwa pomorskiego, co dokładniej ilustruje załączona mapa.
Aby dokładniej policzyć Kaszubów, dr Mordawski objął zasięgiem swoich badań cały obszar Pomorza, oprócz Kociewia i Powiśla, powiaty dotychczas nie badane, m.in. powiat bytowski, lęborski. Jak prowadzono te badania? Postanowiono zwrócić się do uczniów w gimnazjach, które są w każdej miejscowości gminnej, a w nich są przedstawiciele rodzin z mniejszych wiosek. W ankiecie pytano uczniów: czy czują się Kaszubami i czy posługują się językiem kaszubskim w mowie. Dr Mordawski objął badaniami 40 tysięcy ludzi, współpracowało z nim 180 nauczycieli, a dzięki rozwiniętym technikom komputerowym wszystko sprawnie policzono.
Jakie są rezultaty tych badań? Ogólną liczbę Kaszubów autor określa na 566 tysięcy. W tym, jak mówi, 390 tysięcy to są pełni Kaszubi, czyli z ojca i matki, a pozostałych określa osobami z rodowodem kaszubskim. Gęstość występowania Kaszubów jest różna i, co nie było takie oczywiste, największa w Trójmieście. Spośród miast Trójmiasta natomiast najwięcej zdeklarowanych Kaszubów autor policzył w Gdyni. Na pozostałym obszarze zdecydowaną przewagę w liczebności Kaszubów zarejestrowano w następujących powiatach: puckim, kartuskim i wejherowskim. Tutaj, bo również u nas, jako Kaszubi deklaruje się 90 procent ludności. Rodzi się tylko pytanie, co z Kaszubami, którzy nie mają w rodzinie gimnazjalisty.

M. Dyczewska

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt