24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Co z rozbudową kościoła św. Marcina?


Spotkanie dające odpowiedź na to pytanie odbyło się w 11 kwietnia w urzędzie gminy. O realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest rozbudowa kościoła i przeniesienie jego drewnianej części w ogród plebanijny, szczegółowo opowiadali ks. Bronisław Dawicki – proboszcz parafii św. Marcina, Tadeusz Kobiela – wójt i Marek Gawdzik – architekt i autor projektu nowej części kościoła. Wszystkiemu przysłuchiwali się sierakowiccy biznesmeni.

Prace przy rozbudowie kościoła rozpoczną się w tym roku. Najpierw zostaną wymurowane zewnętrzne mury. Zarówno wójt jak i ks. proboszcz przekonywali, że tą pracę powinna wykonać doświadczona firma budowlana dająca gwarancję na wykonanie. Na tym zakończy się pierwszy etap budowy. Dalsze prace ruszą w przyszłym roku, a zaangażowani do nich mają zostać miejscowi rzemieślnicy. Wówczas drewniana część kościoła zostanie zdemontowana i przeniesiona pod specjalnie do tego przeznaczoną wiatę. Na nowej części kościoła zostanie ustawiona konstrukcja dachowa i będą kontynuowane dalsze prace.

Stara, drewniana część kościoła, zgodnie z wymogami wojewódzkiego konserwatora zabytków, ma zostać zrekonstruowana do końca 2012 roku. Dzięki zmianie ustawy o ochronie zabytków, samorządy mogą przekazywać dotacje na prace związane z renowacją obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W ubiegłym roku radni podjęli stosowną uchwałę umożliwiając gminie finansowanie prac konserwatorskich, restauracyjnych lub robót budowlanych przy naszym jedynym zabytku, czyli kościele św. Marcina. W tegorocznym budżecie przeznaczono na ten cel 100 tys. zł. Gmina Sierakowice opracowuje także projekt na dofinansowanie tych prac ze środków unijnych. Istnieje możliwość pozyskania do 50% wartości rekonstrukcji zabytku. Obecna na spotkaniu Janina Kwiecień, starosta kartuski, także obiecała wsparcie z powiatu w pracach przy rekonstrukcji zabytku.

Wnioski z tego spotkania są następujące: cały ciężar sfinansowania rekonstrukcji drewnianej zabytkowej części kościoła wzięła na siebie gmina Sierakowice. Natomiast finansowanie prac związanych z rozbudową nowej części kościoła to zadanie parafii, ale jak powiedział Tadeusz Bigus, współwłaściciel firmy BAT, o to ks. proboszcz nie powinien się martwić, gdyż pieniądze na ten cel na pewno się znajdą.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt