24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Spotkanie z księdzem Janem Walkuszem


W ramach obchodów roku pamięci ks. Bernarda Sychty w poniedziałkowe popołudnie 4 czerwca w sierakowickim Gimnazjum odbyło się spotkanie z ks. Janem Walkuszem, autorem biografii ks. Bernarda zatytułowanej „Piastun słowa”. Organizatorem spotkania był sierakowicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego.

Słuchaczami wystąpienia ks. Jana Walkusza była licznie zgromadzona młodzież oraz nauczyciele, zrzeszeńcy, a także znakomici goście – rodzina księdza Bernarda, wójt Tadeusz Kobiela, księża dekanatu sierakowickiego, poseł Kazimierz Kleina, prezes ZKP Artur Jabłoński oraz aktor Zbigniew Jankowski, który czytał fragmenty utworów ks. B.Sychty.

Ks. Jan Walkusz przybliżył postać księdza Bernarda, mówił o jego twórczości literackiej, naukowej i malarskiej, o metodach pracy. Przypomniał, że trwający rok jest pełen rocznic związanych z osobą naszego znakomitego Rodaka. Mija bowiem nie tylko setna rocznica jego urodzin i dwudziesta piąta rocznica śmierci, ale także 70-lecie debiutu literackiego, 60-lecie obrony doktoratu, 60-lecie objęcia obowiązków proboszcza w parafii katedralnej w Pelplinie oraz 40-lecie wydania pierwszego tomu „Słownika gwar kaszubskich”.

„Ksiądz Bernard żywił szczególny kult do Matki Boskiej Swarzewskiej – opowiadał ks. Jan Walkusz. – Sądzę, że także jego imię nie było przez rodziców wybrane przypadkowo. Ojciec był zaprzyjaźniony z ówczesnym proboszczem parafii sierakowickiej - ks. Bernardem Łosińskim.” Wiele ciekawostek i faktów przytoczył podczas swojego wystąpienia ks. Jan. Umożliwił także słuchaczom zadawanie pytań, na które udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Podczas tego spotkania padło pytanie, które powtarzane jest przez wielu przy różnych okazjach – czy i kiedy będzie możliwe ponowne wydanie tego jedynego i niepowtarzalnego dzieła, jakim jest „Słownik gwar kaszubskich”? Odpowiedział na nie wójt Tadeusz Kobiela – „Nadal trwają rozmowy z właścicielką praw autorskich - panią Stefanią Sychta. Rozmowy są trudne, aczkolwiek nie beznadziejne. Myślę, że jesteśmy bardzo bliscy porozumienia, mimo że pani Stefania stawia twarde warunki.” Słowa te przyjęto gromkimi brawami.

Po wystąpieniu ks. Jana Walkusza zostały wręczone przez Artura Jabłońskiego medale 50-lecia ZKP dla zasłużonych działaczy. Otrzymali je: Maria Kolka, Barbara Klawikowska, Zygmunt Miotk, bracia Andrzej i Tadeusz Bigusowie, Jan Gosz, Aleksy Pepliński, Leon Puzdrowski i Danuta Pioch.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt