|
|
|
Pokaz świąteczny
Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach i Gabriela Żmijewska z ODR zwrócili się jeszcze w listopadzie z prośbą do sołtysów o zachęcenie kobiet do udziału w pierwszym na terenie naszej gminy POKAZIE OZDÓB I POTRAW ŚWIĄTECZNYCH. Pokaz zaplanowano na piątek 9 grudnia w GOKu. Celem tej imprezy miało być zmobilizowanie mieszkańców gminy, szczególnie kobiet, wśród których jest wiele osób o zdolnościach manualnych, artystycznych i kulinarnych; wypromowanie tych osób w środowisku wiejskim, gminnym, powiatowym; upowszechnianie wyrobów regionalnych poprzez kultywowanie zwyczajów i tradycji lokalnych, a także wzbogacenie życia kulturowego środowiska.
Zaplanowano następujące kategorie pokazu: wieńce adwentowe, stroiki świąteczne, haft świąteczny, wyroby ze słomy, wikliny, kory, sznurka, ozdoby choinkowe i wszelkie świąteczne ozdoby mieszkań, ciekawe opakowania np. na prezenty, wypieki – ciasta, oryginalna potrawa wigilijna, nakrycie stołu wigilijnego. Liczyła się też ciekawa prezentacja swojego wyrobu, a można było się przedstawiać indywidualnie lub zbiorowo jako sołectwo. Poproszono sołtysów o zachęcenie utalentowanych osób do wzięcia udziału, w pierwszym tego typu, pokazie organizowanym w naszej gminie lub przygotowanie różnych kategorii pokazu w ramach swojego sołectwa.
W pokazie wzięły udział następujące osoby: Anna Gojtowska z Sierakowic. Zaprezentowała bieżnik świąteczny i kaszëbsczi kuch, czyli przepyszną drożdżówkę. Miała również ze sobą najmodniejsze tej zimy kapelusiki z wełny. Dorota Wolska z Długiego Krza pokazała stroik świąteczny. Grażyna Makurat z Lisich Jam przygotowała liczny asortyment pyszności: drożdżowy koszyk z rogalikami, makowiec gwiazdkowy i sernik adwentowy. Pani sołtys z Mojusza Janina Młyńska przygotowała kaszubskie potrawy wigilijne, tj. kapustę po kaszubsku i pstrąga w galarecie oraz stroik świąteczny. Pani sołtys z Długiego Krza Ludwika Meronk zaimponowała dwiema oryginalnymi potrawami, które zdobyły już uznanie poza naszą gminą, jest to jej sławny pstrąg w sosie migdałowym i fantastyczny szczupak faszerowany. Pani Małgosia Lewna zachwyciła wszystkich świątecznym nakryciem stołu oraz ozdobami choinkowymi i stroikiem świątecznym. Pokazała jak można zastosować i jak imponująco się prezentują elementy, które mamy na co dzień pod ręka - wosk, styropian, gałązki –wszystko odpowiednio skomponowane i ułożone staje się dziełem artystycznym. Pani Maria Puzdrowska z Lisich Jam zaprezentowała też przepiękny stroik świąteczny. Paweł Sela z Gowidlina zachwycił wyrobami z ceramiki – patery, świeczniki, aniołki, które były doskonałymi upominkami świątecznymi i dlatego cieszyły się wzięciem. Pani Regina Stencel ze Szklanej zachwyciła wszystkich przepięknym ciastem w formie świątecznego bałwanka z orzechami oraz śledziami przyrządzonymi na słodko. Pani Teresa Michnowska z Lisich Jam zaprezentowała niezwykłe ozdoby choinkowe. Przedszkole ze Szklanej przygotowało stół przepięknych elementów świątecznych – od kartek świątecznych, torebek i pudełek na prezenty do świeczników i ozdób choinkowych. Dochód ze sprzedaży tych wyrobów przeznaczono na potrzeby placówki.
Najbardziej aktywne okazały się panie z Lisich Jam i Długiego Krza. Zaimponowały bogactwem wyrobów. Trudno powiedzieć, co było piękniejsze lub smaczniejsze – wszystko było imponujące, zachwycające, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Miłe było również spotkanie degustacyjne, podczas którego wspominano stare zwyczaje, obrzędy, tradycje. Wniosek nasuwa się jeden – wiele talentów ukrytych jest pod strzechami naszych domostw. To są dopiero skarby, które wprawiają w zachwyt, które imponują. Gdyby posiadacze tych talentów mogli z nich jeszcze godnie wyżyć i przeżyć – to byłoby spełnienie marzeń.
Szkoda, że pokaz trwał tylko kilka godzin. Był on na tyle bogaty i piękny, że na przyszły rok planuje się zorganizowanie gminnego kiermaszu świątecznego. Termin jest jeszcze do ustalenia, ale na pewno około odpustu św. Barbary, czyli na początku Adwentu. Pewne wyroby przygotowuje się przez cały rok, więc już dziś zachęcamy do podejmowania dalekosiężnych planów. Najserdeczniej dziękuję uczestnikom pokazu, a także pracownikom GOK-u, którzy ponieśli trud organizatorski. M. Karolak
Wersja do druku
Wyślij znajomemu |
|
|
 |