24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Wiadomości ze szkół


POEZJA I SŁOWA … NAGRODZONE

20 lutego w ZSP w Sierakowicach odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięło udział siedmiu uczniów. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciel płci męskiej. Organizatorki, a zarazem jurorki : Mariola Kałduńska, Mariola Milewczyk, Julita Krzebietke i Renata Brzezińska, po wysłuchaniu uczestników, postanowiły przyznać następujące miejsca:
W KATEGORII: TURNIEJ RECYTATORSKI
Ewelina Bronk kl. I T – I miejsce
Sabina Miszk kl. III L0 – II miejsce
Rafał Reiter kl. I Ta – III miejsce
Aleksandra Myszk kl. II LP – wyróżnienie
Paulina Teclaf kl. I LP – wyróżnienie
Zofia Kotłowska kl. I T – wyróżnienie
W KATEGORII: WYWIEDZIONA ZE SŁOWA
Aleksandra Myszk kl. II LP – I miejsce
Jolanta Drywa kl. IIILO – II miejsce
Wyłonione laureatki wzięły udział w eliminacjach gminno-powiatowych, które odbyły się dnia 7 lutego w Kartuzach, gdzie zdobyły następujące lokaty: Sabina Miszk – I miejsce, a Jolanta Drywa - wyróżnienie.
Sabina będzie po raz pierwszy reprezentować naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich w maju. Gratulujemy im sukcesu i zapraszamy do udziału za rok.
Mariola Milewczyk

POLAGRA 2008
Dnia 15 lutego uczniowie klas III TA i II TA ZSP w Sierakowicach mieli okazję zobaczyć wystawę międzynarodowych targów rolniczych w Poznaniu ,,POLAGRA 2008''.
To największa tego typu impreza w Europie, na której prezentuje się sprzęt rolniczy. Mieliśmy okazję wraz z opiekunami : panem Witoldem Kotlengą, panem Dawidem Chmielewskim oraz panem Grzegorzem Jacewiczem obejrzeć najnowsze modele ciągników rolniczych. Największym zainteresowaniem cieszyła się nietypowa prezentacja ciągnika John Deere (ten kto był, wie o co chodzi :-) ). Zaskoczeniem dla każdego było mini muzeum, w którym znajdował się m.in. ciągnik marki URSUS C-342 z 1961 roku o mocy 42 KM - wyjątkowo wysokiej jak na tamte czasy. Dużą atrakcją było to, że każdy z uczestników mógł obejrzeć wszystkie zakamarki maszyn, ciągników i kombajnów. Niestety dla większości z nas posiadanie takiego sprzętu jest tylko marzeniem ze względu na bardzo wysokie ceny.
Mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku ponownie odwiedzimy to niezwykłe miejsce. Szczerze polecamy je tym, którzy jeszcze nigdy tam nie byli.
Magdalena Wenta z kl. III Ta

U JASNOGÓRSKIEJ PANI
Klasy maturalne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Sierakowic, chcąc powierzyć się opiece Matki Bożej, jak co roku, wyruszyły na autokarową pielgrzymkę do Częstochowy. Tym razem odbyła się ona 15 lutego 2008r., a uczestniczyli w niej uczniowie klasy III Liceum Profilowanego i IV Technikum wraz z opiekunami - ks. Andrzejem Myszakiem, p. Elżbietą Szczypior, p. Julitą Krzebietke oraz p. Mirosławą Cyman.
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych spowodowanych opadami śniegu i śliskimi drogami, po całonocnej podróży, około godziny 5 rano maturzyści dotarli do upragnionego celu pielgrzymki - Jasnej Góry - duchowej stolicy Polski. Z zapartym tchem uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski. Wzięli również udział w mszy świętej, której przewodniczył ks. Andrzej Myszak, odprawionej w specjalnej intencji - o pomyślność na egzaminie maturalnym.
Wiele niezapomnianych wrażeń wywarło zwiedzenie Jasnogórskiej Bazyliki, która wszystkich zachwyciła swą przepiękną architekturą i podniosłą atmosferą.
Czas pobytu w Częstochowie był jednak ograniczony, dlatego około godziny 13:30 uczniowie i ich opiekunowie pożegnali Jasną Górę. W drodze powrotnej udali się do największej świątyni w Polsce - do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Na licheńskiej Golgocie, która wznosi się na 25 metrowej kamiennej górze, mijając kolejne stacje upamiętniające mękę Chrystusa, przechodząc przez labirynt przejść, grot, kapliczek i figur, pielgrzymi z Sierakowic wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Niesamowitym przeżyciem było również zwiedzenie Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej, której ogrom, przepych i piękno wprawiły w zachwyt i oszołomienie.
Zmęczeni podróżą maturzyści wraz ze swoimi opiekunami dotarli do Sierakowic pełni wrażeń i radości w sobotę około godziny 22:30. Pielgrzymka na długo zostanie w ich pamięci.
Wszystkim tegorocznym maturzystom należy życzyć, aby zawierzenie Bogu wiązało się z zapałem do nauki, który zaowocuje pomyślnym wynikiem egzaminu maturalnego.
Natalia Labuda kl. III LP

NASZE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 20 - 22 lutego 2008 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych, które odbyły się w kościele pod wezwaniem św. Marcina. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem młodzieży.
Rekolekcje przeprowadził ksiądz Andrzej Myszak. Każde ze spotkań z młodzieżą poświęcił innemu tematowi. Były to kolejno: MIŁOŚĆ BOŻA, GRZECH oraz NAWRÓCENIE. Głoszone Słowo Boże ksiądz Andrzej uatrakcyjnił pełnymi treści prezentacjami multimedialnymi. Przykuły one uwagę młodzieży przemawiając do niej bezpośrednio i w nowoczesny sposób.
W przygotowanie tegorocznych rekolekcji z zapałem włączyła się również młodzież naszej szkoły, zwłaszcza uczniowie klas III: Liceum Profilowanego, Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Agrobiznesu. Brali oni udział w mówiących o wszechogarniającej miłości Bożej przedstawieniach na temat męki Pana Jezusa. Ponadto uatrakcyjnili spotkania swoim chóralnym śpiewem.
Tegoroczne rekolekcje zapewne na długo pozostaną w pamięci uczestników i będą przyczyną lepszego duchowego przygotowania się do nadchodzących świąt wielkanocnych. Dlatego składamy szczególnie serdeczne podziękowanie za ich piękne przygotowanie księdzu Andrzejowi Myszakowi, a także koleżankom i kolegom pomagającym w ich realizacji.
Natalia Labuda kl. III LP
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „ODWAŻ SIĘ”
5 lutego 2008 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt. „Odważ się”. Tematem przedstawienia była anoreksja panosząca się szczególnie wśród młodych dziewcząt i kobiet. Widzowie obserwują jak efektem konfliktu rodzinnego w domu bohaterki jest utrata zdrowia fizycznego i cierpienie psychiczne. Są świadkami, jak presja bycia „szczupłą” nasila się popychając dziewczynę do sięgnięcia po narkotyki.
Spektakl był próbą odpowiedzi na pytania: dlaczego chęć bycia piękną posuwa dziewczyny do skrajnych zachowań? I dlaczego relacje rodzinne tracą na znaczeniu?
Po spektaklu odbyła się rozmowa z aktorkami na temat anoreksji w świecie mody. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zdjęcia modelek, które odchudzanie doprowadziło do choroby. Usłyszeli też historię dziewczyny, która, by stać się piękną, zaczęła stosować nieracjonalną dietę, co doprowadziło do jej śmierci. Opowiadanie było przestrogą dla młodych ludzi. Ponadto zwrócono uwagę na czynniki powodujące, że młodzież odchudza się, np. odrzucenie przez innych, brak samoakceptacji.
W spektaklu wystąpiły Wanda Grabowska i Agata Jarosz, aktorki z Krakowskiego Biura Promocji Kultury.

Anna Sokół i uczestniczki przedstawienia: Justyna i PaulinaWersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt