24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Kaszubska Sobótka w Sierakowicach


Tradycja nakazuje, że dnia 23 czerwca w Noc Świętojańską – najkrótszą noc w roku kto tylko może rozpala ognisko, piecze kiełbaski, a o północy szuka kwiatu paproci. W Sierakowicach sobótki odbywają się od 1981 r., tegoroczna jest XXV Kaszubską Sobótką, gdyż któregoś roku nie mogła się odbyć, ze względu na pogodę.

Imprezę rozpoczęto prastarym zwyczajem a mianowicie puszczaniem wianków na wodzie, przy Ołtarzu Papieskim. Jest to najważniejszy obrzęd dziewczęcy (w tym roku wśród twórców wianków znalazł się nawet jeden chłopak). Dziewczęta na wydaniu wiły więc wianki – symbol panieństwa, przywiązywały je do deseczki i z przylepiona do niej świeczką puszczały na bieżącą wodę, bacznie obserwując jak płyną. Jeśli te szybko odpłynęły od brzegu, była to wróżba najlepsza i najbardziej upragniona, oznaczająca wielką miłość, szybkie zamążpójście i długie szczęśliwe życie.

Następne etapy programu odbywały się już przy Amfiteatrze „Szerokowidze”. Tradycyjnie rozpalono ognisko. Ogień, bowiem jest niezwykle ważnym symbolem obchodów świętojańskich. Można było, więc upiec sobie kiełbaskę, a jeśli komuś doskwierał chłód mógł się przy nim ogrzać.

Czas, tym którzy zebrali się przy Amfiteatrze umilił występ Zespołu Tanecznego „Koraliki” oraz Formacji Tańca Nowoczesnego „Black Dance”. Największym zainteresowaniem cieszył się występ kabaretu „Widelec”, ale nie ma się czemu dziwić każdy lubi się śmiać. Na koniec dozę muzyki zapewniły zespoły The Park i eM. Nie zabrakło także konkursów, w których uczestnicy mogli wykazać się swoją sprawnością i zdobyć nagrody.

Oczywiście, nic nie mogłoby się odbyć bez sponsorów. Dziękujemy firmom: Bat, Elwoz, Expert, SGB – Spółdzielczy Bank w Sierakowicach, Lis, Drywa oraz Żubr i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sierakowicach za zorganizowanie widowiska. Patronat medialny objęło Radio Kaszëbe.
A. Lehmann

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt